Skip to content

43 Loveman RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1965

Last Sale Date
Jan 14, 2005

Property Information

Block54
Lot8.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,476
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
41%
Improvement Value:$138,200
59%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,320+7.2%
2024$6,831+8.6%
2023$6,290+2.4%
2022$6,144+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12428, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1965