Skip to content

42 Tower RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2009

Property Information

Block55.01
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,645
Acreage2.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
44%
Improvement Value:$186,900
56%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441+7.2%
2024$9,742
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985