Skip to content

1 Oak Leaf DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block55.02
Lot24.30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description1SF2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,874
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
40%
Improvement Value:$196,100
60%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+7.2%
2024$9,531
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 18577, Page 1106

Property Built

Built

Year Built: 1992