Skip to content

12 Marissa DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block55.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2788
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,788
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
30%
Improvement Value:$300,700
70%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,405+7.2%
2024$12,509+8.6%
2023$11,518+2.4%
2022$11,251+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$304,727
DeedBook 10266, Page 268

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10064, Page 1866

Property Built

Built

Year Built: 1998