Skip to content

106 Bobbi'S TerraceNew Egypt, NJ 08533

Built 1996

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Feb 13, 1997

Property Information

Block55.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2250
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
33%
Improvement Value:$265,400
67%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,307+7.2%
2024$11,484+8.6%
2023$10,574+2.4%
2022$10,329+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5447, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1996