Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Hawkin Rd Rear(Block 55 Lot 121)New Egypt, NJ 08533
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 1996
Property Information
Block55
Lot121
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage---
Acreage1.91
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$4,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$4,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $149 | +6.9% |
| 2024 | $139 | +8.6% |
| 2023 | $128 | +2.4% |
| 2022 | $125 | +2.1% |
Property History
No events match the selected filters.