Skip to content

Hawkin Rd Rear(Block 55 Lot 124)New Egypt, NJ 08533

Built 1930
Public Property

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block55
Lot124
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage532
Acreage1.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$10,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$264-61.5%
2014$686+5.6%
2013$649+1.9%
2012$637+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,000

From:

To:

Sq Ft532DeedBook 15600, Page 1745Recorded8/1/2013

Property Built

Built

Year Built: 1930