Skip to content

751 Monmouth RdCream Ridge, NJ 08514

Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block55
Lot149
QualifierQFARM
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningL1
Sq Footage---
Acreage125.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$18,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$535+7.1%
2024$499+8.6%
2023$460-98.3%
2022$26,692+0.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 17501, Page 1791Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 16285, Page 1122Recorded1/7/2016