Skip to content

40-42 Hawkin RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1940

Last Sale Date
Nov 26, 2001

Property Information

Block55
Lot176
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
ZoningRA2
Sq Footage2,072
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
44%
Improvement Value:$183,600
56%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+7.2%
2024$9,516+8.6%
2023$8,762+2.4%
2022$8,559+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940