Skip to content

11 Fox Chase RdCream Ridge, NJ 08514

Built 2024

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block55
Lot177.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage---
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
28%
Improvement Value:$352,600
72%
Total Assessment$492,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,325+277.1%
2024$4,064+8.6%
2023$3,742+2.4%
2022$3,655+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$134,900

From:

To:

DeedBook 16382, Page 692Recorded5/4/2016