Skip to content

114 Sanders LaneCream Ridge, NJ 08514

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block55
Lot186
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage1,068
Acreage30.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,400
71%
Improvement Value:$76,200
29%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076+7.2%
2024$7,536+8.6%
2023$6,939+2.4%
2022$6,778+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10281, Page 1047

Property Built

Built

Year Built: 1960