Skip to content

78 Ivins DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block55
Lot202.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2888
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage2,888
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
34%
Improvement Value:$255,100
66%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,959+7.2%
2024$11,159+8.6%
2023$10,275+2.4%
2022$10,037+2.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,888DeedBook 16438, Page 1649Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft2,888DeedBook 15588, Page 1134Recorded7/19/2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11002, Page 266

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5645, Page 939

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4798, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1988