Skip to content

1 Laurelwoods DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1985

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 2, 2006

Property Information

Block55
Lot205
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage1,790
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
40%
Improvement Value:$209,400
60%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,854+7.2%
2024$10,129+8.6%
2023$9,326+2.4%
2022$9,110+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 13423, Page 1242

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4798, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1985