Skip to content

10 Laurelwoods DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1985

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 18, 2006

Property Information

Block55
Lot83.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,456
Acreage4.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
46%
Improvement Value:$179,900
54%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,322+7.2%
2024$9,632+8.6%
2023$8,869+2.4%
2022$8,663+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 13321, Page 1155

Property Built

Built

Year Built: 1985