Skip to content

15 Oak Leaf DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2002

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block55
Lot91.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,595
Acreage1.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
28%
Improvement Value:$333,100
72%
Total Assessment$465,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,479+7.2%
2024$13,511+8.6%
2023$12,440+2.4%
2022$12,152+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$512,000
Sq Ft3,595DeedBook 17887, Page 1195Recorded5/14/2020

Property Sale

Sale
$341,900
DeedBook 10865, Page 1049

Property Built

Built

Year Built: 2002