Skip to content

Forest Hill DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1995

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 23, 1994

Property Information

Block55
Lot98.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description4265
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage---
Acreage26.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,000
47%
Improvement Value:$390,400
53%
Total Assessment$738,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,972+7.2%
2024$21,436+8.6%
2023$19,737+2.4%
2022$19,280+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5232, Page 1