Skip to content

7 Forest Hill DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1995

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 11, 2011

Property Information

Block55
Lot98.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,904
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
32%
Improvement Value:$277,300
68%
Total Assessment$406,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,659+7.2%
2024$11,812+8.6%
2023$10,876+2.4%
2022$10,624+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 14919, Page 1158

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 12310, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$222,045
DeedBook NaN, Page NaN