Skip to content

370 E Millstream RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1957

Last Sale Price
$328,500
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block61
Lot21.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage1,964
Acreage3.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,900
46%
Improvement Value:$157,700
54%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,134+7.2%
2024$8,523+12.2%
2023$7,598+2.5%
2022$7,416+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$328,500
Sq Ft1,964DeedBook 18260, Page 1771Recorded1/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957