Skip to content

9 Lepky AveCream Ridge, NJ 08514

Built 1975

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block63
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,204
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$98,600
52%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,867+7.2%
2024$5,475+8.6%
2023$5,041+2.4%
2022$4,924+2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 16587, Page 1427Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 16231, Page 1026Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5508, Page 181

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5062, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1975