Skip to content

310 Fieldcrest DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1999

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block74.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2629
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,629
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
33%
Improvement Value:$261,000
67%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,152+7.2%
2024$11,339+8.6%
2023$10,441+2.4%
2022$10,199+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,629DeedBook 17413, Page 1189Recorded3/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5636, Page 217