Skip to content

303 Fieldcrest DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2000

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block74
Lot13.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2464
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,464
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
37%
Improvement Value:$230,400
63%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,355+7.2%
2024$10,596+8.6%
2023$9,756+2.4%
2022$9,530+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 17256, Page 1713Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 16186, Page 392Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$272,800
DeedBook 10791, Page 1846

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 10007, Page 952