Skip to content

309 Fieldcrest DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2019

Last Sale Price
$131,625
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block74
Lot13.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2800
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage---
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,600
29%
Improvement Value:$328,000
71%
Total Assessment$461,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,360+7.2%
2024$13,400+8.6%
2023$12,339+2.4%
2022$12,052+252.8%
Property History

Property Sale

Sale
$131,625
DeedBook 17615, Page 1654Recorded9/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 16183, Page 647Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 10007, Page 955