Skip to content

329 Fieldcrest DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2000

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block74
Lot13.23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,371
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
34%
Improvement Value:$256,200
66%
Total Assessment$387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,064+7.2%
2024$11,258+8.6%
2023$10,366+2.4%
2022$10,125+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,371DeedBook 18452, Page 76Recorded4/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 5745, Page 241