Skip to content

345 Fieldcrest DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2000

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block74
Lot13.30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description3232
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,232
Acreage3.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
31%
Improvement Value:$338,300
69%
Total Assessment$488,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,191+10.4%
2024$13,754+8.6%
2023$12,665+2.4%
2022$12,371+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$472,000

From:

To:

Sq Ft3,232DeedBook 16458, Page 581Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$321,705
DeedBook 10509, Page 1345

Property Built

Built

Year Built: 2000