Skip to content

96 Lakewood RdNew Egypt, NJ 08533

Built 2010

Last Sale Date
Sep 22, 2010

Property Information

Block74
Lot13.38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2112
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
25%
Improvement Value:$283,700
75%
Total Assessment$377,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,738+7.2%
2024$10,953+8.6%
2023$10,085+2.4%
2022$9,851+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2010