Skip to content

38 Highbridge RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1863
Vacant Land

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block74
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description3930
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage3,930
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,316+7.2%
2024$3,095+8.6%
2023$2,849-58.8%
2022$6,914+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft3,930DeedBook 17919, Page 321Recorded6/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1863