Skip to content

2 Maria DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2002

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block75.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,484
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,300
30%
Improvement Value:$281,900
70%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,575+7.2%
2024$11,734+8.6%
2023$10,804+2.4%
2022$10,554+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$311,000
DeedBook 10625, Page 1190