Skip to content

23 Maria DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2002

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block75.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,358
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
33%
Improvement Value:$244,600
67%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,355+7.2%
2024$10,596+11.5%
2023$9,506+2.4%
2022$9,280+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900
Sq Ft2,358DeedBook 18270, Page 1587Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$252,567
DeedBook 10701, Page 1954

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 10307, Page 691