Skip to content

3 Letitia DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2000

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 22, 2000

Property Information

Block75.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
DescriptionESSEX
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,539
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
30%
Improvement Value:$255,100
70%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,371+7.2%
2024$10,610+8.6%
2023$9,770+2.4%
2022$9,543+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$238,590
DeedBook 10195, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 2000