Skip to content

4 Jansen CtNew Egypt, NJ 08533

Built 2001

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block75.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
DescriptionESSEX
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,539
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
29%
Improvement Value:$267,200
71%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,747+7.2%
2024$10,962+8.6%
2023$10,093+2.4%
2022$9,859+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$512,000

From:

To:

Sq Ft2,539DeedBook 18024, Page 69Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 11615, Page 1119

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$252,942
DeedBook 10188, Page 1274