Skip to content

15 Maria DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2001

Last Sale Price
$251,900
Last Sale Date
Aug 21, 2001

Property Information

Block75.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2561
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage---
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
31%
Improvement Value:$278,600
69%
Total Assessment$404,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,587+7.2%
2024$11,746+8.6%
2023$10,815+2.4%
2022$10,564+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$251,900
DeedBook 10545, Page 1225

Property Built

Built

Year Built: 2001