Skip to content

7 Maria DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2001

Last Sale Price
$420,500
Last Sale Date
Oct 20, 2015

Property Information

Block75.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,561
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
33%
Improvement Value:$262,800
67%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,120+7.2%
2024$11,310+8.6%
2023$10,414+2.4%
2022$10,172+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,500

From:

To:

Sq Ft2,561DeedBook 16230, Page 907Recorded11/2/2015

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 13249, Page 1920

Property Sale

Sale
$304,500
DeedBook 10924, Page 1546

Property Built

Built

Year Built: 2001