Skip to content

365 Lakewood RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1975

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 23, 2013

Property Information

Block76
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRD2
Sq Footage1,576
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
40%
Improvement Value:$141,400
60%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,354+7.2%
2024$6,863+8.6%
2023$6,319+2.4%
2022$6,172+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 15554, Page 17

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5713, Page 42

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4856, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1975