Skip to content

17 Toni DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2004

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block77
Lot97.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2624
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,624
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
33%
Improvement Value:$274,500
67%
Total Assessment$408,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,699+7.2%
2024$11,850+8.6%
2023$10,911+2.4%
2022$10,658+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 17954, Page 664Recorded7/7/2020

Property Sale

Sale
$419,635
DeedBook 11870, Page 1793

Property Built

Built

Year Built: 2004