Skip to content

10 Lina DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1992

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 8, 2019

Property Information

Block77
Lot97.21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
DescriptionBENTLEY/AD
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,564
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
33%
Improvement Value:$267,100
67%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,382+10.5%
2024$11,203+8.6%
2023$10,315+2.4%
2022$10,076+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,564DeedBook 17506, Page 942Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5278, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4945, Page 298