Skip to content

6 Lina DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1991

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block77
Lot97.23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
DescriptionBENTLEY
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,041
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,100
38%
Improvement Value:$209,700
62%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,540+7.2%
2024$9,835+8.6%
2023$9,056+2.4%
2022$8,846+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,041DeedBook 17905, Page 227Recorded5/29/2020

Property Sale

Sale
$180,342
DeedBook 4899, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1991