Skip to content

2 Lina DrNew Egypt, NJ 08533

Built 2000

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block77
Lot97.26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,414
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
35%
Improvement Value:$245,600
65%
Total Assessment$375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,673+10.4%
2024$10,570+8.6%
2023$9,732+2.4%
2022$9,507+2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 17977, Page 1219Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 10082, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5749, Page 208

Property Sale

Sale
$61,336
DeedBook 5146, Page 221