Skip to content

157 Archertown RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1968

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 7, 2017

Property Information

Block82
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA3
Sq Footage1,008
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
59%
Improvement Value:$78,500
41%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,958+7.2%
2024$5,559+8.6%
2023$5,119+2.4%
2022$5,000+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 16689, Page 799Recorded3/22/2017

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 15219, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1968