Skip to content

8 Inman RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1970

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block84.01
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA3
Sq Footage2,194
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
42%
Improvement Value:$159,100
58%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,571+7.2%
2024$7,998+8.6%
2023$7,364+2.4%
2022$7,193+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft2,194DeedBook 18917, Page 862Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10782, Page 1864

Property Built

Built

Year Built: 1970