Skip to content

9 Oakwood DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block96
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description1560
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
46%
Improvement Value:$140,400
54%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,061+7.2%
2024$7,522+8.6%
2023$6,926+2.4%
2022$6,765+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4964, Page 823

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4858, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1980