Skip to content

19 Brynmore RdNew Egypt, NJ 08533

Built 2006

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 17, 2013

Property Information

Block9
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class18
Description2941
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,941
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
30%
Improvement Value:$302,200
70%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,433+7.2%
2024$12,535+8.6%
2023$11,542+2.4%
2022$11,274+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,941DeedBook 15677, Page 1440Recorded11/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$525,900
DeedBook 13033, Page 1154

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12554, Page 1936