Skip to content

31 Katydid DriveWest Creek, NJ 08092

Built 1992

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block118.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
29%
Improvement Value:$249,100
71%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,705+1.0%
2024$8,621+5.9%
2023$8,141-0.1%
2022$8,151+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 17112, Page 1229Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 13643, Page 1083

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4904, Page 446