Skip to content

6 Whippoorwill LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1983

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 24, 2002

Property Information

Block118.01
Lot87.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,112
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
34%
Improvement Value:$196,400
66%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,399+1.0%
2024$7,328+5.9%
2023$6,920-0.1%
2022$6,929+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11160, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1983