Skip to content

15 Katydid DriveWest Creek, NJ 08092

Built 2005

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block118.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$344,400
77%
Total Assessment$444,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+1.0%
2024$10,928+5.9%
2023$10,319-4.2%
2022$10,776+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 13017, Page 1337

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 11808, Page 1666