Skip to content

48 Katydid DriveWest Creek, NJ 08092

Built 2004

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 22, 2008

Property Information

Block118.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
27%
Improvement Value:$280,900
73%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,545+1.0%
2024$9,452+5.9%
2023$8,926-0.1%
2022$8,937+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 14144, Page 1258

Property Sale

Sale
$387,750
DeedBook 12330, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 2004