Skip to content

40 Katydid DriveWest Creek, NJ 08092

Built 2005

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block118.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,423
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,100
25%
Improvement Value:$315,900
75%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,429+1.0%
2024$10,328+5.9%
2023$9,752-0.1%
2022$9,765+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,423DeedBook 15622, Page 758Recorded8/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$405,164
DeedBook 12377, Page 1692

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 11808, Page 1682