Skip to content

30 Katydid DriveWest Creek, NJ 08092

Built 1996

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block118.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,162
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
32%
Improvement Value:$226,900
68%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,306+21.6%
2024$6,829+5.9%
2023$6,448-0.1%
2022$6,457+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,162DeedBook 17504, Page 1480Recorded6/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4979, Page 607