Skip to content

2 Ridge CourtWest Creek, NJ 08092

Built 2001

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block120.01
Lot57.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,289
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
25%
Improvement Value:$245,500
75%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,142+1.0%
2024$8,063+5.9%
2023$7,614-0.1%
2022$7,624+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,132
DeedBook 10643, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 10256, Page 712