Skip to content

10 Ridge CourtWest Creek, NJ 08092

Built 1992

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 24, 2014

Property Information

Block120.01
Lot57.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
36%
Improvement Value:$178,100
64%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,952+1.0%
2024$6,885+5.9%
2023$6,502-0.1%
2022$6,510+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 15809, Page 1352Recorded5/21/2014

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 12862, Page 720

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 10783, Page 1552

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 10163, Page 1777

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5054, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1992