Skip to content

9 Ridge CourtWest Creek, NJ 08092

Built 1998

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block120.01
Lot57.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,905
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
24%
Improvement Value:$281,100
76%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,244+1.0%
2024$9,155+5.9%
2023$8,645-0.1%
2022$8,656+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,905DeedBook 15949, Page 527Recorded11/26/2014

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5551, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1998